هشدار به ورزشکاران : مصرف مکمل‌های پروتئینی احتمال سنگ‌سازی کلیه را افزایش می‌ده

هشدار به ورزشکاران : مصرف مکمل‌های پروتئینی احتمال سنگ‌سازی کلیه را افزایش می‌دهد

www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ایران ویج ‌

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مصرف بیش از حد مکمل‌های پروتئینی در باشگاه‌های بدن‌سازی خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

دکتر محمدرضا دادفر اظهار کرد: در باشگاه‌های بدنسازی دو دسته از داروهای نیروزا مصرف می‌شوند که هیچ‌کدام از این داروها مورد تایید پزشکان نیستند.

وی افزود: استروئیدهای آنابولیزان که به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند در برخی باشگاه‌ها استفاده می‌شوند. مصرف این‌گونه داروها موجب تخریب مفاصل، مختل شدن متابولیسم بدن و ابتلا به بیماری‌های کیلوی می‌شود.

دکتر دادفر تصریح کرد: مغز، غده هیپوفیز و بیضه‌ها سیستم هدایتی تولید اسپرم در بدن مردان را تشکیل می‌دهد؛ مصرف بیش از حد داروهای استروئیدی بر گیرنده‌های مغزی تاثیر نامطلوب دارد و عملکرد بیضه‌ها را متوقف می‌کند و توقف تولید اسپرم از عوارض مصرف این داروهاست.

وی تاکید کرد: استفاده طولانی‌مدت از داروهای استروئیدی ممکن است برای همیشه تولید اسپرم در بدن فرد مصرف‌کننده را متوقف کند.

این ارولوژیست خاطرنشان کرد: ‌داروهای استروئیدی بر رشد پروستات هم تاثیر نامطلوب دارند و رشد این غده را مختل می‌کنند.

وی تاکید کرد: برخی مکمل‌ها هم حاوی پروتئین هستند؛ این مکمل‌ها حتی اگر دارای مجوز هم باشند، به دلیل داشتن مقدار زیادی اسید آمینه، دفع از کلیه‌ها را با مشکل مواجه می‌کنند. این داروها فعالیت کلیه‌ها‌ را افزایش می‌دهند و موجب فرسایش سلول‌های این اندام‌ها می‌شوند. مصرف بیش از حدمکمل‌های پروتئینی احتمال سنگ‌سازی کلیه را افزایش می‌دهند.

 

/ 0 نظر / 18 بازدید