زندگینامه (بیوگرافی) آندری میکولایوویچ شوچنکو (شفچنکو)

در فصل ۰۶/۲۰۰۵ و در هفته ۲۴ مسابقات سری A ایتالیا صد و شصت و پنجمین گلش را برای میلان زد و به این ترتیب در لیست گل زنان باشگاه، جانی ریورا را پشت سر گذاشت. شوچنکو در طول هفت سال حضورش در میلان، به جانشینی کاپیتان، پائولو مالدینی نائل شده و به وضوح بازیکن مورد علاقه سیلویو برلوسکونی، مالک و رئیس باشگاه بود.
در ۲۳ نوامبر سال ۲۰۰۵ در لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا در بازی مقابل فنرباغچه استانبول چهار گل زد. تا آن زمان فقط چهار بازیکن دیگر در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا موفق به انجام این کار شده بودند. وی در فهرست گل زنان لیگ قهرمانان اروپا نیز با ۵۶ گل در ۱۰۸ بازی در رده سوم قرار دارد. پیش از آن نیز دوبار آقای گل سری A شده است.
اف.سی. چلسی
پس از جام جهانی ۲۰۰۶، با مبلغ ۵۱ میلیون یورو به چلسی لندن پیوست، اما در آنجا نتوانست خودی نشان دهد و از فرم ایده آل خود عقب ماند. در اولین فصل حضور در لیگ برتر انگلیس فقط ده بازی انجام داد و سه گل زد.
در فصل ۰۹/۲۰۰۸ برای یک سال به سور قرضی از چلسی به میلان برگشت.
در آگوست سال ۲۰۰۹، پس از عدم موفقیت در چلسی و لغو یازده ماه آخر قراردادش، به دینامو کی ِف بازگشت و در آنجا قراردادی دوساله به امضاء رساند.
● فعالیت ملی
شوچنکو اولین بازی ملی خود را در تاریخ ۲۵ مارس سال ۱۹۹۵ در مقال کرواسی انجام داد. در سال ۲۰۰۶ با تیم ملی اوکراین به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی رسید که تاکنون بزرگ ترین موفقیت تیم ملی اوکراین در تاریخ به نسبت کوتاه این تیم می باشد. پیش از آن به نظر بسیاری از مردم، وی در کنار جرج بست، یکی از بهترین بازیکنانی شمرده می شد که هیچ گاه نتوانسته بودند در یک جام جهانی شرکت کنند. در ۱۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ با انجام ۸۵ بازی، رکورددار بازی ملی در اوکراین شد.
● افتخارات
وی در اوکراین مدال ها و نشان های زیادی دریافت کرد، از جمله در سال ۲۰۰۳ که جایزه " قهرمان لایق ورزش" را به خود اختصاص داد. این مهاجم در سال ۲۰۰۴ عنوان مرد سال فوتبال اروپا را هم به دست آورد. در فصل ۱۹۹۹/۱۹۹۸ نیز از سوی اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) به عنوان بهترین بازیکن لیگ قهرمانان برگزیده شد.
● زندگی شخصی
شوچنکو در ماه ژولای سال ۲۰۰۴ با کریستن پازیک آمریکایی ازدواج کرد که حاصل آن نیز دو پسر می باشد. پدر وی، نیکلای، سال های زیادی سرباز ارتش سرخ در پوتسدام بود. آندره چند سال از دوران جوانی اش را در این شهر به سر بردد و خواهرش، النا نیز درهمین شهر به دنیا آمد.

/ 0 نظر / 42 بازدید