9 فایده مهم ورزش کردن

-  کمک می‌کند که بهتر و راحت‌تر بخوابید.

اگرچه ممکن است از نظر شما مسئله‌ای بدیهی بیاید، اما تحقیقات مربوط به ورزش کردن با راحت خوابیدن به تازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین 20 الی 30 دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز در هفته کمک می‌کند که خواب راحت‌تری داشته باشید. هر چند، بهتر است که روزها یا بعد از ظهرها ورزش کنید نه شب‌ها قبل از خواب چون در اینصورت خیلی پرانرژی خواهید شد و به سادگی خوابتان نخواهد برد.

ورزش کردن کمک می‌کند راحت‌تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید و ساعت خوابتان را هم بیشتر خواهد کرد. همچنین کیفیت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب می‌شود که خواب عمیق‌تری داشته باشید.

2- باعث می‌شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نابهنگام هم جلوگیری می‌کند. 

هر چه سنتان بالاتر می‌رود، ورزش منظم می‌تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگاه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه‌های شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری‌های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

3-  مفصل‌ها، استخوان‌ها و ماهیچه‌های شما را سالم‌تر نگاه خواهد داشت.

هر چه سنتان بالاتر می‌رود، تراکم استخوان‌هایتان و انعطاف‌پذیری مفصل‌هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم یکی از بهترین راه‌ها برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه‌ها، مفصل‌ها و استخوان‌ها است. یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می‌کند که قوا و انعطاف‌پذیری خود را حفظ کنید.

4-  سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد کرد.

تحقیقات مختلفی نشان داده است که ورزش قدرت سیستم دفاعی بدن را بالا می‌برد. در نوجوانان و بزرگسالان ورزش می‌تواند به عنوان یک محرک طبیعی برای سلول‌های دفاعی به حساب آید. در افراد سالخورده عملکرد سیستم دفاعی خود به خود ضعیف می‌شود که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مسری و واگیردار را افزایش دهد. اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل مثل پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری می‌تواند به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.

5-  حافظه را قوی‌تر خواهد کرد.

تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که روی قاعده‌ای منظم ورزش می‌کنند حافظه و قدرت تمرکز بهتری دارند. پیاده‌روی سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است. ورزش‌های هوازی قسمت‌های جلویی و جداره‌های بالایی مغز که به تمرکز مرتبط است را تحریک می‌کند.

6-  اعتماد به نفس را بالا می‌برد.

این سوال ساده را از خود بپرسید: در کدام لحظه احساس بهتری دارم؟ وقتی روی مبل لم داده‌ام و مشغول خوردن یک پاکت چیپس هستم یا بعد از انجام یک تمرین ورزشی عالی از باشگاه برگشته‌ام؟  اگر مدتی است که بد هیکل شده‌اید، تمرینات ورزشی را شروع کنید، بنیه، ماهیچه‌ها و قدرت بدنیتان را افزایش خواهید داد و از نظر روحی حال بهتری خواهید داشت. این خود به خود باعث می‌شود که تصویر بهتری از خود داشته باشید و اعتماد به نفستان بالا رود.

 7- انرژی و تحمل شما را بالا می‌برد.

تا به حال چند بار از باشگاه در رفته‌اید فقط چون خسته شده و دیگر تحمل ادامه تمرینات را نداشته‌اید؟ اما آیا زمانی که تنبلی را کنار گذاشته و به تمرینات ادامه داده‌اید احساس بهتری نداشته‌اید و پرانرژی‌تر نشده‌اید؟ افرادی که به طور مداوم ورزش می‌کنند، انرژی، قدرت‌بدنی و تحمل بیشتری دارند. مدت کمی بعد از آغاز تمرینات این انرژی بیشتر را در خود کاملاً حس خواهید کرد.

8-  فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد.

ورزش باعث می‌شود که اضطراب و  استرس شما به پائین‌ترین حد خود برسد. در این حالت بدن شما بعد از یک یا دو ساعت بعد از اتمام تمریناتتان اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین داده و آسودگی خیالتان را افزایش خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می‌کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می‌دهد. حتی بعضی تحقیقات نشان داده است که از ورزش می‌توانیم به عنوان درمانی برای افسردگی نیز استفاده کنیم.

  9-  احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

بهترین نتیجه‌ای که از تمرینات ورزشی گرفته می‌شود این است که احتمال ابتلای شما را به بسیاری از بیماری‌های جدی و کشنده مثل بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، سرطان سینه، ایست و حملات قلبی و ورم مفاصل کاهش می‌دهد.

پس ورزش کنید!

سالهاست که این چیزها را شنیده‌اید، اما حالا دیگر به دقت می‌دانید که چرا ورزش کردن برای شما مفید است. دیگر بهانه نیاورید و تمرینات منظم را از همین امروز شروع کنید.

برای ورزش نکردن، بهانه‌های زیادی وجود دارد. و متاسفانه، این بهانه‌ها معمولاً بر انگیزه‌ی شما برای باشگاه رفتن، کوه نوردی و دوچرخه‌سواری غلبه می‌کند. اما خوب است که موقع این بهانه تراشی‌ها، کمی هم به فواید فعالیت و ورزش فکر کنید. امیدوارم این مطالب بتواند با بهانه‌های شما مقابله کند.

ارتقاء ویژگی‌های ورزشکاری

بدنسازی و ورزش باعث می‌شود عضلات شما هماهنگی بیشتری پیدا کنند، و قدرت، انعطاف‌پذیری و استقامت بدنتان افزایش یابد. از آنجا که این ویژگی‌ها عملکردهای ورزشی شما را بهبود خواهند بخشید، بروز مصدومیت‌های ورزشی را هم کمتر خواهد کرد: عضلات سخت‌تر و نیرومندتر کمتر دچار گرفتگی و کشیدگی می‌شود.

 اصلاح وضعیت قرار گیری بدن حین ورزش

قرارگرفتن نادرست و ضعیف حین ورزش می‌تواند یکی از مهمترین علل بروز مصدومیت‌های ورزشی باشد. داشتن حالت و ژست صحیح هنگام ورزش علاوه بر زیباتر کردن و شکل دادن به اندام شما، عضلاتتان را هم تقویت می‌کند.

چربی سوزی

ایروبیک و ورزش‌های قدرتی وقتی با رژیم غذایی کم کالری ترکیب شود، منجر به کاهش وزن خواهد شد. رژیم غذایی بدون ورزش ممکن است علاوه بر کاهش چربی بدن، منجر به از بین رفتن ماهیچه‌ها هم شود. اما رژیم غذایی به همراه ایروبیک نه تنها چربی سوزی می‌کند، بلکه ماهیچه‌سازی هم می‌کند. با این روش ممکن است وزن کمتری کم کنید اما از آنجا که بافت‌های ماهیچه‌ای کالری بیشتری نسبت به بافت‌های چربی می‌سوزانند، این کاهش وزن بادوام‌تر خواهد بود.

افزایش سلامت قلب

با اینکه علائم بیماری‌های قلبی تا میانسالی ظاهر نمی‌شود، اما شروع این بیماری‌ها ممکن است از دوره‌ی نوجوانی آغاز شود. ورزش کردن هفته‌ای سه مرتبه به مدت 20 تا 30 دقیقه از بروز چنین بیماری‌هایی تاحد ممکن جلوگیری می‌کند. در واقع ورزش منظم باعث تقویت قلب شده و باعث می‌شود خون بیشتری در بدن جریان پیدا کند. از طرف دیگر، ورزش ایروبیک میزان فشار خون و کلسترول را نیز پایین می‌آورد.

ارتقاء تصویر شما از خودتان

ورزش تاثیرات روانشناسی بسیاری بر ما دارد که مهمترین آن تقویت تصویری است که ما از خودمان داریم. رسیدن به اهداف ورزشی در ما اعتماد به نفس، هوشیاری و عزت نفس ایجاد می‌کند. ورزشکاران همیشه اولین باری را که از محدوده‌ی مهارت‌ها و توانایی‌های خودشان (به تصور خودشان) جلو افتادند را به خاطر دارند و این تاثیر بسیار زیادی بر تصور آنها از خودشان داشته است.

فواید اجتماعی

تجربه نشان داده است که افرادی که توانسته‌اند با ورزش و فعالیت بدنی، اندامی زیباتر و سالم‌تر داشته باشند، در ارتباطات اجتماعی خود موفق‌ترند. البته این اعتماد به نفس ایجاد شده در آنهاست که چنین موفقیتی را برای آنها حاصل کرده نه سایز کمرشان!

فواید فکری و عقلی

نظم و اعتماد به نفس حاصل از ورزش تاثیرات بسیار زیادی در این مقوله نیز خواهد داشت. این نظم و اعتماد به نفس باعث می‌شود که افراد کمتر از کار و مدرسه جا بمانند و درس‌ها و کارهایشان را هم روی قاعده و ترتیب انجام دهند. ورزش باعث بالا رفتن جریان خون و اکسیژن در بدن می‌شود که مغز نیز جزئی از آن است. به همین دلیل است که آنها که ورزش می‌کنند سریعتر به محرک‌ها واکنش می‌دهند.

لذت و تفریح

ممکن است فراموش کرده باشید که مهمترین دلیل ورزش کردنتان این است که از آن لذت می‌برید. مردم معمولاً اهدافی مثل کاهش وزن، تقویت سلامتی و اینها را هدف ورزش خود بیان می‌کنند. اما یادتان باشد، اگر انگیزه‌ای برای ورزش کردن نداشته باشید و از این کارتان لذت لازم را نبرید، نه وزن کم خواهید کرد و نه سلامت می‌مانید. یکی از راه‌های بالا بردن لذت و تفریح ورزش، انجام فعالیت‌های مختلف یا پیدا کردم محل‌های جدید برای انجام آن است.

بایدها و نبایدهای ورزشی را با اعتدال شروع کنید

قدم به قدم پیش بروید. اگر بخواهید بعد از یک مدت طولانی ورزش نکردن، با حجم بالا ورزش کنید، مطمئناً دچار مصدومیت یا حداقل ناامیدی خواهید شد. پس کم کم شروع کنید و با اعتدال جلو بروید.

/ 0 نظر / 20 بازدید